عضویت عضویت در سایت

تماس تماس با ما
بخش های مختلف وب سایت کوبدار

منو

برای مشاهده لیست آموزش های ویژه کوبدار گزینه زیر را انتخاب کنید:

لیست آموزش ها

از ما جهت گسترش آموزش های زبان انگلیسی کوبدار حمایت کنید

برای حمایت از ما کلیک کنید

یادگیری زبان به کمک سریال با هشت قدم ساده + معرفی سریال های پر طرفدار

یکی از بهترین دوستانتان است.
همواره در هر زمانی که نیاز داشته باشید در دسترس شماست.
اما آیا می تواند به شما در یادگیری زبان هم کمک کند.
اگر به فیلم و سریال بسیار علاقه دارید، می توانید از آن ها به عنوان ابزاری برای یادگیری زبان نیز کمک بگیرید. با بکارگیری درست آن ها قادر خواهید بود تا مهارت های زبان خود را تقویت کنید.
علاوه بر اینکه صنعت مدیا راهی جذاب برای یادگیری زبان (انگلیسی یا هر زبان دیگری) است، می تواند بسیار مفید هم باشد و این به خاطر این است که مدیا بهترین تمرین توانایی شنوایی در زبان، روشی مناسب برای یادگیری لغات جدید است و به یادگیری زبان عمق می دهد.
اگر شما هم نمی توانید مقابل یک برنامه تلویزیونی یا فیلم خوب مقاومت کنید، در این مقاله یاد خواهید گرفت که چگونه آن را به ابزاری برای یادگیری زبان نیز بدل کنید!

یادگیری زبان به کمک سریال با هشت قدم ساده  + معرفی سریال های پر طرفدار

آیا واقعاً امکان یادگیری زبان از طریق تماشای فیلم و سریال وجود دارد؟
مطمئن باشید! در ادامه دلایلی را ارائه خواهیم داد که چرا تماشای فیلم و سریال روشی موثر برای یادگیری زبان است.

چرا فیلم ها و سریال ها را می توان به عنوان منبعی برای یادگیری زبان در نظر گرفت؟

star فیلم ها و سریال ها، زبانی معتبر و برجسته را نمایش می دهند

از آنجایی که فیلم ها و سریال ها برای مردم بومیِ زبانِ هدف ساخته می شوند، پس حاوی مسائل مربوط به زندگی واقعی هستند و کلمات، جملات، لهجه ها و... در بین افراد آن کشور رایج و پر استفاده هستند.

این امر باعث میشود تا زبان به کار رفته در آن از بسیاری از منابع آموزشی زبان که برای زبان آموزان طراحی شده، بسیار معتبرتر باشند.

star فیلم ها و سریال ها زمینه با ارزشی از کلمات و لغات فراهم می کنند

از آنجایی که در فیلم و سریال، لغات و جملات و اصطلاحات در توصیف سکانس ها و صحنه های مرتبط ارائه می شوند، شما می توانید ایده واضحی از چگونگی و مکان استفاده از یک لغت، اصطلاح یا جمله بدست بیاورید.

بعلاوه از آنجایی که تصاویر و محیط نیز در فیلم نشان داده می شود شما می توانید بسیاری از عبارات نا آشنا را حدس بزنید و به معنی آن ها پی ببرید.

star در فیلم ها و سریال ها از لغات مورد استفاده و آشنا استفاده می شود

بسیاری از برنامه های تلویزیونی برای افراد بومی آن زبان استفاده ساخته می شود پس حاوی لغاتی آشنا برای آن افراد است. و برای زبان آموزان این اطمینان را ایجاد می کند که عباراتی را که میشوند، عباراتی هستند که نزد انگلیسی زبانان آشنا و پرکاربرد است.

حالا که فهمیدید که چرا باید از صنعت مدیا برای یادگیری زبان استفاده کرد، بیایید یاد بگیریم که چگونه این کار را انجام دهیم.

یادگیری یک زبان خارجی به کمک سریال و فیلم با 8 قدم ساده به همراه معرفی سریال های پر طرفدار

1: با آنچه میبینید تعامل برقرار کنید

تماشای یک سریال تمرین خوبی برای یادگیری زبان ولی ارتباط و تعامل با آن سریال تمرینی عالی برای یادگیری است!

همانطور که تماشای یک سریال یا فیلم می تواند به شما در افزایش قدرت شنیداری و درک شنیداری زبان کمک کند، برقراری ارتباط با سریال چندین مهارت را به طور هم زمان در شما تقویت خواهد کرد.

اما منظور از تعامل چیست؟

به سکانس و صحنه ای که می بینید واکنش نشان دهید.

همین که یک بخش کلیدی فیلم تمام شد، از ابتدای همان چند لحظه، فیلم را دوباره ببینید اما بدون صدا. به آنچه در سکانس رخ می دهد دقت کرده و سعی کنید دیالوگ های آن را به زبانی که میخواهید یاد بگیرید بازسازی کنید. لازم نیست که تک تک دیالوگ ها را به زبان آورید. فقط ایده اصلی آن سکانس مدنظر باشد.

این کار تمرین خوبی برای مهارت صحبت کردن به زبان انگلیسی است. اینکه شما سعی میکنید صحنه و رویدادی را توصیف کنید.

به شخصیت های فیلم مشاوره دهید!

صحنه هایی که دیالوگی ندارد، به شخصیت مورد علاقه خود مشورت دهید که در ادامه چه کاری باید انجام دهد. با جملاتی کوتاه. مثلاً در سکانسی که شخصیت داستان در خطر است به او بگویید: flee you idiot (فرار کن احمق!)

2: محتوایی با سطح مناسب خود را انتخاب کنید

برای بهینه سازی فرایند یادگیری زبان به کمک فیلم، لازم است که فیلمی مناسب برای سطح خود انتخاب کنید. فیلمی با سطح مکالمات خیلی بالا (مانند سریال های علمی) می تواند شما را زده کند.

چطور یک فیلم مناسب برای زبان انتخاب کنیم؟

به رده سنی فیلم ها دقت کنید.

رده سنی می تواند نقش بسزایی را در تعیین سختی فیلم بازی کند. برای مثال فیلم های کودکانه معمولاً از لغات پایه ای استفاده می کنند.

یک سریال را برای سه دقیقه نگاه کنید تا مقدار دشواری زبان در آن برایتان معلوم شود.

برای بسیاری از سریال ها صرف سه دقیقه زمان، شما را به درک کاملی از سطح زبان به کار رفته در آن فیلم می رساند. در این بررسی از زیرنویس استفاده نکنید و فقط گوش کنید.

اگر تقریباً همه ی آنچه گفته می شود را می فهمید پس این فیلم برایتان خیلی آسان است و شما را به چالش نمیکشد. اگر تقریباً هیچ چیزی از آن متوجه نشدید، پس این فیلم برای سطح شما مناسب نیست.

ولی اگر ایده کلی در آن سه دقیقه دستتان آمد ولی نتوانستید همه لغات در آن را بفهمید، پس این فیلم می تواند یکی از گزینه های شما باشد.

در بخش آخر همین مقاله توضیحات کاملی را در مورد سریال های توصیه شده برای یادگیری زبان انگلیسی، بیان کرده ایم.

3: از زیرنویس استفاده کنید

برای مثال، اولین باری که آن فیلم یا یک قسمت از یک سریال را می بینید، ممکن است که ترجیح دهید آن را با زیرنویسی به زبان مادری خود مشاهده کنید تا ایده کلی از آنچه اتفاق می افتد را بدست آورید.

در دومین بار، ممکن است از زیرنویس زبانِ هدف (زبانی که قصد یادگیری آن را دارید) استفاده کنید. برای بار سوم فیلم را بدون زیرنویس ببینید. (فیلم یا سریالی جذاب انتخاب کنید تا ارزش سه بار دیدن را داشته باشد! اشتیاق به ابزارهای یادگیری زبان بسیار در یادگیری آن مهم و تاثیرگذار است.)

همانطور که در مقاله 10 نکته ساده برای رسیدن به تسلط در زبان انگلیسی در خصوص آن صحبت کردیم، خود را درگیر یادگیری زبان کنید و دانش آموز بودن را متوقف کنید!

4: فیلم یا اپیزود را به بخش های کوتاه تقسیم کنید

تماشای تمام یک فیلم یا تمام یک قسمت از یک سریال جذاب است ولی برای یادگیری زبان ممکن است چندان بازدهی نداشته باشد.

مخصوصا اگر سطح زبان شما پایین باشد. تقسیم یک فیلم یا سریال به بخش ها کوچک می تواند بررسی آن را راحت تر کند.

برای مثال هر پنج دقیقه را چندبار ببینید.

پنج دقیقه به اندازه ای کوتاه است که شما بتوانید تمرکزتان را روی زبانِ هدف حفظ کنید.

وقتی پنج دقیقه از فیلم را دیدید، دوباره از اول آن ببینید و سعی کنید بیشتر از دفعه قبل بفهمید و یاد بگیرید.

5: همه چیز را ترجمه نکنید

ترجمه تک تک لغات به کار رفته در فیلم به زمان مادری هم وقت زیادی را می طلبد هم قدرت ذهنی بالایی نیاز دارد و هم در کل توصیه نمیشود.

مثلاً به زبانی که می خواهید یاد بگیرید فکر کنید.

به جای تلاش برای معنی کردن تمامی کلماتی که می شنوید، به زبانِ هدف فکر کنید. این کار ذهن شما را از ترجمه همه لغات به سمت درک مفهوم کلی از آنچه مشاهده می کنید سوق می دهد.

با روش ها و کارهای متفاوتی می توانید بازدهی و تاثیر دیدن یک سریال را در توانایی های زبان خود افزایش دهید. در مقاله پنج روش موثر برای افزایش توانایی در یادگیری زبان انگلیسی به برخی از این روش ها اشاره کرده ایم.

6: به دنبال کلمات نا آشنای پر استفاده بگردید

از آنجایی که بهتر است به خودتان زحمت جستجوی تمامی لغات را ندهید، به جای این کار دنبال کلید واژه های پر کاربرد در فیلم بگردید تا به شما در افزایش دانش لغت کمک کند.

در سریال ها معمولاً در هر قسمت یک سری لغاتی هستند که با توجه به داستان آن قسمت، مکرراً تکرار می شوند.

اگر هنگام دیدن یک قسمت، لغاتی را بارها و بارها می شنوید ولی معنای آن را نمی دانید، وقت آن است که آن لغت را شکار کنید!

مثلاً یک دفترچه یادداشت کنار خود داشته باشید تا این لغات را شناسایی کنید. فیلم را متوقف کنید و معنی لغت را بدست آورید و سپس به فیلم بازگردید.

استفاده از دفترچه یادداشت امکان مرور لغت را به شما می دهد.

7: با دوستان خود فیلم ببینید

تماشای یک فیلم یا سریال با جمع دوستان (دوستانی که به یادگیری زبان مانند شما علاقه دارند!)، هم جذاب تر است هم امکان بحث پیرامون سریال را به شما می دهد. همچنین اگر بتوانید به زبانِ هدف با هم بحث کنید، تمرین خوبی برای مهارت صحبت کردن برای شما خواهد بود.

از آنجایی که قسمت جدید سریال ها معمولاً هر هفته منتشر می شود، یک دیدار و دورهمی هفتگی برای اینکار موثر خواهد بود.

8: از فیلم ها و سریال های مناسب استفاده کنید

در آخرین بخش از این مقاله بیایید کمی کارشناسانه به انتخاب سریال و فیلم مناسب برای یادگیری زبان نگاه کنیم.

چه فیلم یا سریال هایی برای یادگیری زبان توصیه می شود؟

بسیاری از فیلم ها و سریال هایی که به زبان انگلیسی ساخته می شوند (در این بخش در مورد فیلم های انگلیسی زبان حرف خواهیم زد) را نمی توان به عنوان ابزاری برای یادگیری زبان استفاده کرد (حداقل در ابتدای یادگیری زبان بهتر است سراغ این دست فیلم ها و سریال ها نرویم).

ملاک های انتخاب یک فیلم و سریال را می توان در چند بخش خلاصه کرد

1: فیلم هایی که لحجه های خاص دارند برای یادگیری زبان چندان توصیه نمی شوند.

فیلم های گانگستری یا فیلم هایی که به طیف خاصی از جوانان مربوط هستند پر از جملات بریده، مخفف و اصطلاحات و ضرب الامثل های غیر رایج در زبان انگلیسی هستند.

2: فیلم هایی که دارای موسیقی پس زمینه زیادی هستند و در فضایی کاملاً اکشن جریان دارند هم بازدهی بالایی برای یادگیری زبان ندارند.

در این نوع فیلم ها، دیالوگ ها در فضایی پر از موسیقی، صدای انفجار و ... گفته می شود (که البته این دست فیلم و سریال ها دیالوگ چندانی هم ندارند که مدنظر زبان آموز باشد) و فهم این لغات و جملات نیازمند توانایی بالا در مهارت شنیداری است.

یکی از دلایلی که سریال friends برای یادگیری زبان توصیه می شود این است که کل 10 فصل این سریال در داخل خانه ضبط شده است و موسیقی متنی هم ندارد. (اشکال عمده این سریال، ترویج بی بندباری جنسی، عادی جلوه دادن حرامزادگی و ترویج روابط غیر مرتبط جنسی است و با هدف یادگیری زبان، ممکن است تاثیر نامطلوبی را در رفتارهای اجتماعی ما ایجاد کند.)

3: ژانر فیلم مناسب برای یادگیری زبان بهتر است که خانوادگی یا طنز باشد.

در این فیلم ها دیالوگ های زیادی مربوط به زندگی معمول انسان ها رد و بدل می شود که می تواند دایره لغات و افزایش توانایی های زبان شما را در مسیری بهینه و کاربردی مدیریت کند.

لیست سریال های پر طرفداری که برای یادگیری زبان انگلیسی توصیه می شوند:

استفاده از فیلم و سریال به عنوان ابزاری برای یادگیری زبان امروزه روشی پر کاربرد است و شما می توانید این کار را بخشی از برنامه جامع برای یادگیری زبان انگلیسی در نظر بگیرید.

برای پاسخ گفتن به نظرات ارائه شده، بعد از انتخاب گزینه پاسخ، نظر خود را در فرم پایین ثبت نمایید.

:حاصل عبارت (7 + 1) را در فیلد پایین وارد کنید


برای مشاهده لیست آموزش های ویژه کوبدار گزینه زیر را انتخاب کنید:

لیست آموزش ها