عضویت عضویت در سایت

تماس تماس با ما
بخش های مختلف وب سایت کوبدار

منو

برای مشاهده لیست آموزش های ویژه کوبدار گزینه زیر را انتخاب کنید:

لیست آموزش ها

از ما جهت گسترش آموزش های زبان انگلیسی کوبدار حمایت کنید

برای حمایت از ما کلیک کنید

نقد فیلم سینمایی کوریولانوس ( Coriolanus 2011) ساخته رالف فاینس

کوریولانوس

قوی باش خائن

کوریولانوس نمایشنامه ای کمتر شناخته شده از شکسپیر، داستان "گایوس مارسیوس کوریولانوس" در قرن پنجم پیش از میلاد مسیح (ع) را روایت میکند.

رالف فاینس بازیگر مطرح هالیوودی که بیشتر او را در نقش لرد ولدمورت و بازی در فیلم های مطرحی همچون "بیمار انگلیسی" ،"فهرست شیندلر" و "هتل بزرگ بوداپست" به یاد داریم در اولین اثر برای کارگردانی سراغ این نمایشنامه میرود.

جان لوگان نویسنده ی مطرح هالیوودی فیلمنامه ی فیلم را به رشته تحریر در میآورد اما با یک تفاوت نسبت به نمایشنامه شکسپیر. زمان فیلم بجای 500 سال قبل از میلاد به زمان حال منتقل میشود. ابزارآلات جنگی، صحنه و لباس و همه چیز امروزی ست و تمام اخبار و تصاویر به صورت زنده از شبکه های تلویزیونی در حال پخش است.

داستان از اینجا شروع میشود که کوریولانوس سردار فاتح و مقتدر رومی سودای رهبری در سر دارد اما به علت نقایص اخلاقی اش-غرور و تکبر که پرداختن به آن مورد علاقه ی شکسپیر بوده- مخالفان بسیاری دارد. چه در بین سیاست مداران و چه در بین مردم. او از قدرت عزل و تبعید میشود و حوادث یکی از پس از دیگری به وقوع می پیوندند.

در این فیلم علاوه بر فاینس، جرارد باتلر، برایان کاکس، جسیکا چستین و ونسا ردگریو نقش آفرینی میکنند. بازی ها بسیار خوب و جا افتاده است. تیم بازیگری مطرح، حرفه ای و با تجربه که نقش های خود را عالی بازی میکنند. فاینس چه در مقام کارگردان و چه بازیگر خوب عمل میکند و با بازی خوب خود تأثیر بازی باتلر را کمرنگ میکند اما از همه گیراتر ونسا ردگریو است. او که بازیگر مطرح صحنه ی تئاتر بریتانیاست، به خوبی تأثیر خود را بر فیلم میگذارد و از کاراکتر خود یک شخص قدرتمند میسازد. فیلم ریتم و صحنه آرایی خوبی دارد و تدوین فیلم بسیار مطلوب است.

فیلم در جشنواره های مختلفی هم به نمایش درآمد ولی به علت بودجه ی محدود تبلیغاتی و مستقل بودن فیلم، زیاد به چشم نیامد و توفیقی خصوصاً در آمریکای شمالی و جوایز آمریکایی بدست نیاورد. به شخصه دیدن فیلم را توصیه میکنیم. اثر ادبی قوی ای که به یک فیلم سینمایی خوب تبدیل شده است. شکسپیر در این نمایشنامه به شیوه ی متداول نوشته های خود عمل نمیکند و مانند هملت یا مکبث با تک گویی ها و نشان دادن چالش های درونی کاراکترها، عمق شخصیت آن ها را نمایان نمیکند، بلکه بیشتر به فضا و داستان میپردازد اما همچنان دیالوگ های بین کاراکترها بسیار زیباست که طرفداران این دسته را راضی خواهد کرد.

برای پاسخ گفتن به نظرات ارائه شده، بعد از انتخاب گزینه پاسخ، نظر خود را در فرم پایین ثبت نمایید.

:حاصل عبارت (10 - 1) را در فیلد پایین وارد کنید


برای مشاهده لیست آموزش های ویژه کوبدار گزینه زیر را انتخاب کنید:

لیست آموزش ها