عضویت عضویت در سایت

تماس تماس با ما
بخش های مختلف وب سایت کوبدار

منو

برای مشاهده لیست آموزش های ویژه کوبدار گزینه زیر را انتخاب کنید:

لیست آموزش ها

از ما جهت گسترش آموزش های زبان انگلیسی کوبدار حمایت کنید

برای حمایت از ما کلیک کنید

معرفی کتاب سمفونی مردگان اثر عباس معروفی

سمفونی مردگان

تنهایی بی انتها

من نمیدانم آیا مادرش هم او را به اندازه من دوست داشت؟ آیا کسی می تواند بفهمد که دوست داشتن او چه لذتی دارد و آدم را به چه ابدیتی نزدیک می کند؟ آدم پر می شود. جوری که نخواهد به چیز دیگری فکر کند. نخواهد دلش برای آدم دیگری بلرزد و هیچ گاه دچار تردید نشود.

کتاب سمفونی مردگان نوشته نویسنده ی پر حاشیه ایرانی عباس معروفی ست که در سال 1368 برای اولین بار چاپ شد. کتاب به سرعت مورد استقبال منتقدان و خوانندگان و مورد تقدیر قرار گرفت و جوایز مختلفی را برنده شد و به زبان های انگلیسی، آلمانی، ترکی و عربی ترجمه شد. کتاب از سال 1389 در پی ممنوعیت چاپ تمام آثار عباس معروفی توقیف چاپ شد اما بعد از گذشت 4 سال دوباره مجوز برای چاپ را گرفت.

کتاب روایت گر خانواده ای است که در سال های انتهایی سلطنت رضا شاه و در بهبوهه جنگ جهانی دوم در شهر اردبیل زندگی میکنند. کتاب از ۴ فصل تشکیل شده است که هر فصل از زبان یک راوی نقل می شود. پدر خانواده حُجره آجیل و خشکبار فروشی در بازار اردبیل دارد. بچه هایش به ترتیب یوسف، آیدین و آیدا ، و اورهان هستند که دخترش آیدا، با آیدین دوقلوست. اورهان که بیشتر از سایرین به پدر در اداره مغازه کمک می کند، مورد علاقه اوست و مادر آیدین را بیش از فرزندان دیگرش دوست دارد.

افراد خانواده هر کدام نمادی از جامعه خویش هستند. پدر، نماینده عوام تحت تأثیر مذهب. آیدین، پسر خانواده، شاعر و نماینده نسل جوان درگیر در تناقضات. اورهان، پسر کوچک خانواده و وارث تفکرات سنتی پدر نماینده نسل جدید قدیم اندیش. آیدا، دختر خانواده، نماینده احساسات جامعه.

داستان حول محور کشمکش های پدر سنتی خانواده با فرزندانش میگذرد و جامعه ای که انگار فقط میخواهد مثل کبک باشد و دائم سرش را زیر برف نگه دارد. کتاب در ابتدا و چند صفحه اول انگار گنگ است و زیاد خوش خوان نیست اما بعد از گذشت 25-30 صفحه حتی دلت نمیخواهد کتاب را زمین بگذاری و میل داری تمام 350 صفحه ی آن را یک نفس بخوانی و با آن پایان بندی خوبش مدهوش شوی. کتاب در ایران توسط انتشارات ققنوس و در خارج توسط نشر گردون به چاپ رسیده است.

به شخصه توصیه میکنم اگر این کتاب را نخوانده اید حتماً در برنامه خود جای دهید.

برای پاسخ گفتن به نظرات ارائه شده، بعد از انتخاب گزینه پاسخ، نظر خود را در فرم پایین ثبت نمایید.

:حاصل عبارت (3 + 5) را در فیلد پایین وارد کنید


برای مشاهده لیست آموزش های ویژه کوبدار گزینه زیر را انتخاب کنید:

لیست آموزش ها