عضویت عضویت در سایت

تماس تماس با ما
بخش های مختلف وب سایت کوبدار

منو

برای مشاهده لیست آموزش های ویژه کوبدار گزینه زیر را انتخاب کنید:

لیست آموزش ها

از ما جهت گسترش آموزش های زبان انگلیسی کوبدار حمایت کنید

برای حمایت از ما کلیک کنید

معرفی کتاب مرگ کسب و کار من است اثر روبرت مرل

مرگ کسب و کار من است

یک بار در فرصتی که پیش آمد ، دادستان فریاد کشید:
شما سه میلیون و نیم انسان را کشته اید!
من اجازه صحبت گرفتم و گفتم : معذرت می خواهم دو میلیون و نیم نفر بیش تر نبوده .
سر و صداهائی از همه جای تالار بلند شد و دادستان فریاد کشید که من باید از این همه وقاحت خجالت بکشم . در حالی که من جز تصحیح یک رقم نادرست کاری نکرده بودم.

کتاب "مرگ کسب و کار من است" نوشته ی روبرت مرل رمان‌نویس فرانسوی است که داستان هایی حقیقی را در قالب داستان بیان کرده است.

مرگ کسب و کار من است در واقع سرگذشت رودلف هوسل است. او در کتاب رودلف لانگ نام دارد. رودلف لانگ در خانواده‌ای مذهبی در آلمان پرورش می‌یابد. فضای خانه خفقان شدیدی دارد، پدر هرگز با خشونت با فرزندانش رفتار نمی‌کند اما ترس و وسواس نسبت به گناه تمام روح و روان بچه‌ها را پر کرده است. راوی کتاب، اول شخص مفرد است و داستان از زبان لانگ بیان می‌شود که با خاطرات کودکی قهرمان قصه تا هنگام مرگ همراه است.

احمد شاملو در سال 1352 این کتاب را ترجمه کرده و هم اکنون توسط انتشارات نگاه در 464 صفحه با یادداشت ابتدایی از مترجم به چاپ می رسد. کتاب آن‌گونه که شاملو در مقدمه خود می گوید زندگی‌نامه یک جلاد مدرن است.

زندگی پر فراز و نشیب و پر از جنگ رودلف از زمانی آغاز می‌شود که وی با زیر‌پا گذاشتن وصیت پدر مبنی بر کشیش شدنش، تصمیم به افسر شدن می‌گیرد و در آغاز شانزده سالگی راهی جبهه‌های جنگ می‌شود و سرانجام وظیفه کشتن و سر به نیست کردن یهودی‌های لهستانی را بر عهده میگیرد.

کتاب ظهور و سقوط فاشیسم را مورد بررسی قرار میدهد و با نشان دادن آلمان قیصری به دلایل پا گرفتن هیتلر می پردازد و سپس نیات و قصاوت های موجود در افکار سیستم و چگونگی منزه کردنشان از گناه و به بند کشیدن افراد جامعه از منظر فکری را نمایش می دهد.

برای من خواندن این کتاب تجربه ی غریبی بود. از اینکه چگونه یک انسان تحت تأثیر تعالیم نادرست در کودکی حفره هایی سیاه چاله مانند در روحش شکل میگیرد و نظامی فاشیستی با دست گذاشتن روی آنها، دیوی بد سرشت را به جامعه تحویل میدهد. قسمتی در انتهای کتاب وجود دارد بدین مظمون که شخصیت اصلی داستان در دادگاه مورد سوال قرار میگیرد که آیا از نظر وی کشتاری چنین بی رحمانه درست بود ؟ میگوید از منظر شخصی موافق چنین عملی نبوده، سپس قاضی میپرسد پس چرا این کار را کردی ؟ پاسخ میشنود: چون یک دستور بود. همین مثال نشان دهنده ی بی اختیاری این دیو بد سرشت است و نشان از نظامی توتالیته که فقط غلامانی حلقه به گوش میخواهد تا با اعمال ضد انسانی خود را تطهیر کرده و به ثمر برساند.

کتاب از آن دست آثاری ست که باید در هر کتابخانه ای چه شخصی و چه عمومی باشد و توصیه میکنم اگر اهل خواندن داستان های بلند هستید حتماً از خواندن آن غافل نشوید.

برای پاسخ گفتن به نظرات ارائه شده، بعد از انتخاب گزینه پاسخ، نظر خود را در فرم پایین ثبت نمایید.

:حاصل عبارت (6 + 4) را در فیلد پایین وارد کنید


برای مشاهده لیست آموزش های ویژه کوبدار گزینه زیر را انتخاب کنید:

لیست آموزش ها